Wanna See My Stash?- Day 2 of Handwashing Flats Challenge

Simple, to me, is better. 

In the first post I mentioned one of the reasons why I wanted to participate this year was to simplify my son’s diaper stash. I admit, I got caught up in the whirlwind of prints and options available. There are so many options when it comes to cloth diapers, and in reality, a good ol’ fashioned flat will do you just fine. There is nothing wrong with having variety of diapers but I have learned that for us, simple is better.

Let’s break my son’s diaper collection. He has:

12 Green Mountain Diaper flats. I bought these new and it cost me $12 for 6 flats. I paid $24 (plus shipping) for 12 flats. Let me tell you, there is a difference between flats and flour sack towels. Flour sack towels are thinner than flats that you buy from a diaper company. They function the same but absorption, in my opinion, will be better with a flat from a diaper company.

image

The flour sack towel is on top and the green mountain diaper flat is on the bottom. The FST reminds me of gauze and the GMD flat is birdseye cotton.

3 Geffen Baby flats. I bought these new as well and I got them through a co-op so they were cheaper than average. I honestly don’t remember what I paid, but, they cost $7.99 each on the Geffen Baby website. I use these specifically for night because they are made from 60% Hemp and 40% Organic Cotton. The quality and absorption of Geffen Baby is top notch. My son is a heavy wetter and 2 Geffen flats last us 12+ hours. I use a windpro cover over them at night.

4 Target flour sack towels. I was strolling through Target last week on a hunt for more things I don’t need and saw they had flour sack towels and I picked them up for a trial run of handwashing. They do the job well, are cheap, and are easily accessible. They cost $3.99 for a pack of 4. I know that they also have coupons you can use which would probably make them cheaper than $3.99.

2 Windpro fleece covers. I bought these from a shop off Etsy called Dragon Cloth Covers for $17 each. I wanted something that was low maintenance that I could throw in the washer and dryer. In my opinion, they work just as well as wool. Windpro is AMAZING at repelling moisture and it would take a heavily, heavily (and I mean heavily) saturated diaper for the outside to feel moist.

3 Nicki’s Diapers PUL covers. These are easy to wash and that is why I invested in them. One I bought used and I don’t remember how much I paid and the other 2 I bought new. They cost $10.95 on the Nicki’s Diapers for prints and $9.50 for solid colors, but if you watch for sales and use coupons you can get them for much cheaper. The thing I love about their covers is the double gussets. My son has runny, breastfed poop and these covers contain it!!!

image

3 Wool covers. All the wool I am using for the challenge was bought used. The knit soaker and wrap are one size and they will last him through to potty training with no problem. The longies are sized and he has been wearing them since he was about 4 months old. I am sorry I don’t remember the prices. The wrap and longies are upcycled which made them cheaper than buying interlock. I can tell you I paid no more than $15 for any of the wool pictured.

image

1 drying rack. I bought this a few years ago (it has taken quite a beating) when our dryer broke down and we didn’t have the immediate funds to purchase a new one. I got this at Fred Meyer for (I think) $25. I know it seems steep, but it has definitely paid for itself.

image

Drying rack

The only things that I bought new specifically for this challenge were the flats and the flour sack towels. I already had the covers, wool, and drying rack. I hope this gives you a better idea of how economical cloth diapering can be. You only invest ONE TIME and the items should last you through potty training + multiple children. When adding the up the flats, flour sack towels, windpro covers, and PUL covers I got a total of $100.74. You easily spend $100 on diapers in 2 months time.

You can cloth for even cheaper by:

Using flour sack towels, t-shirts, or receiving blankets

Buy used (trust me, it will save you a lot of money)

Reuse on multiple children

Looking at the cost now, I wish (oh, how I wish), I would have started with some flats and covers. If you only want to invest in 12 flats and 3 PUL covers, your total would be $54. Or if you wanted to use flour sack towels and you got 12 of them + the 3 PUL covers your total would be $42. Cloth is affordable and it doesn’t have to break the bank!!!!

Up Next…

Would I even bother cloth diapering if I didn’t have the luxury of having a washer and dryer?

image

Advertisements

FOCUS

focus

This is true. I know that as soon as I think of something that I want to do, I start doubting myself. When I direct my focus with persistence and determination I am able to achieve things that I thought I wouldn’t be able to.

I was talking to my friend Karen of KP Says and she told me that the sacrifices I make now will allow me to be able to do what I want in the future. That advice resonated with me and I have heard it in my mind since she said it.

Right now, I am a mother, wife, and full time college student. I often times have thought to myself life would be so much easier if I just dropped out of school to go back to work. In reality, no life wouldn’t be easier. I wouldn’t progress and I would end up regretting it.  I love to learn, I crave to learn and with that knowledge I am going to achieve great things. I am willing to make whatever sacrifices I need to so that my family and I can have a better future.

I have always been one to look at life as a whole. Meaning, I realize that what I do and focus on right now is going to affect my future. For example, my husband’s family lives in New York City. We can’t go every year like we want to because it is financially unrealistic. Yes, it would be amazing to see them and for them to be able to see our son. But, bills don’t stop coming because you want to enjoy life. I know that in a few years when I graduate from college we will be able to see them once a year like we dream about.

This whole conversation started because Karen had a review of a Chanel lipstick she bought. I said “Splurging on makeup every once is awhile is okay right?” and she said “No, it’s not okay!”. I absolutely love when people are blunt and honest with me. Karen is older than me and when she was in her 20’s she made the necessary sacrifices so that she is able to travel where she wants and indulge in things that are high end.  At this point in MY life, no, it’s not okay for me to be splurging on makeup, clothes, or anything that is not a necessity. I need to remain focused on the bigger picture and that is eventually we will be able to go where we want and buy what we please. Right now, we are are making the necessary sacrifices so that we can do just that.

I felt the need to share this with you all of you because I feel like we live in a time where no one really does direct their focus. Everyone wants that instant gratification even if it does mean that they will go without necessities. I am grateful that I have the opportunity to go to school and be a full time mom. A lot of people would kill for that and I am not going to take it for granted. Funny, the lessons you learn from makeup…

So, what is your focus?